Wolna Grupa Bukowina
www.wgb.w.pl
Dla wszystkich drzwi otwarte
http://pulsar.net.pl/bukowina
Nowości
Dom Bukowy
Mieszkańcy
Dłutem wyryte
Gędźby
Stara szuflada
Pieśni
Na szlaku
Kronika
Śpiewogranie
Pokój Wojtka
Bukowe liście
Przy ognisku
Młoda Bukowina
Gitarowy kącik
Strych
Kontakty
Szlaki
Witaj w Bukowym Domu
10 lat Bukowego Domu!!!

Bukowy Dom, swoje drewniane, choć elektroniczne progi otwarł w styczniu 1998. Ciekawe czy są tacy Wędrowcy, którzy przechodzą przez te drzwi ciagle otwarte juz od 10 lat, od początku (?)..

Jest to okazja by jeszcze raz podziękować wszystkim, którzy wniesli swoją cegiełkę (ale Bukowy dom jest z drewna, wiec raczej - swój bal) do tego naszego wspólnego miejsca.

Mała ciekawostka - Przez caly ten czas, Bukowy Dom powstawał i rozwijał się nie tylko w Polsce. Budowałem go również w Bridgwater (Anglia), Livingston (Szkocja), Paris i Belfort (Francja)

Kiadyś natrafiłem na nie używana już z 2000 lat drogę. Przy zatoczce, gdzie się zatrzymałem - spały jej resztki i maleńka tabliczka z opisem. poszedłem nią kilka kilometrów, przez miłą wyżynę, aż doszedłem do resztek rzymskiego fortu. Bradzo przyjemna okolica, północ Anglii, górki o nazwie North Penines. Wszystko przy współczesnej drodze z symbolem A66 Penrith - Scotch Corner.. Troszkę wrzosowisk, nie tak bujnych jak w Szkocji, ale zawsze to wrzosowisko..

Rzymskim szlakiem nawet turyści nie łażą, chyba że jacyś przypadkowi całkiem. Lub poszukiwacze przgód. Śpi zapomniana droga pod trawą i nagromadzoną przez 2000 lat ziemią. ale wyraźnie ją widać i można iść nią z nikąd do nikąd.

Lubie ślady Rzymu Antycznego, starego imperium. zazwyczaj, w odległych prowincjach posoztaly drogi. A droga jest moją boginią, wogóle wiec tym bardziej pochylam się nad taką pamiatką niezwykłą. Kiedyś przecież w jakiś sposób była częścią imperium, które dało ludzkości pismo, prawo i drogę. Widziałem rzymskie trakty na południu daleko i na wschodzie, spalone słońcem trwają wciąż - w dzisiejszej Turcji np. a teraz tutaj.Aktualności - Ogłoszenia
Świętokrzyski Szlak Literacki


Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego nadesłała:

Miło mi poinformować, iż Regionalna Organizacja Turystyczna Woj. Świętokrzyskiego będzie tworzyć „Świętokrzyski Szlak Literacki”. Będzie on wyznaczony w terenie, za pomocą tablic opisowych i kierunkowych. Zostanie wydana również mapa i przewodnik turystyczny opisujący literatów uwzględnionych na szlaku. Jedną z postaci zamieszczonych na szlaku będzie właśnie Wojciech Belon, nierozerwalnie związany z Ponidziem.Bukowy Dom - Zmiany i Nowości
 • 2008-02-01 Bukogranie IV
  Gwiazdy spadające w pudła rozbrzmiałych gitar i nasz donośny śpiew ginący w mrokach lasów.. Więcej...»

 • 2008-02-01 Bukogranie VI
  Śpiewogranie to rodzaj bliskości potrzebny jak spojrzenie ze szczytu. Komunia myśli i uczuć. Więcej...»

 • 2008-02-01 Bukogranie VII
  Myślałam o idei piosenki jako funkcji wspólnego bytowania. O co chodziło Wojtkowi? Więcej...»

 • 2008-02-01 Bukogranie IX
  Teraz zaś w tej mozaice bukowej odmaluję pewien epizod. Dzień wcześniej dzwoni do mnie ktoś.. Więcej...»

 • 2006-08-26 Przy ognisku:
  Ognisko, ognisko, Ognisko. To jest właśnie TO miejsce, gdzie miesza się teraz i kiedyś. Witamy przy ognisku Emi, Kasię i Janusza. Więcej...»

 • 2008-01-03 Mieszkańcy
  nowe fotki.  Więcej...»

 • 2008-01-03 Strych
  śpiewnik od Wichroducha

 • 2008-01-03 Strych
  dwie bardzo interesujące fotografie. jedna bardzo znana, ale w zestawieniu z tą drugą..  Więcej...»

 • 2008-01-03 Stara szuflada
  po tajmeniczym zaginięcu 3 pliki udało się odnaleść i spowrotem udostepnic do ściagnięcia. (grupa "mp3 z nieznanych źródeł")  Dalej...»

Kręcimy film o Wojtku Belonie
Garść nowin od Jacka - pomysłodawcy i realizatora filmu:

Chcemy podzielić się z Wami garścią nowin. Bieżące informacje należą się w pierwszej kolejności wszystkim tym, którzy nam zaufali, zasilając prowadzone przez Stowarzyszenie "Ziemia Buska" konto "Film o Wojtku" drobnymi kwotami, ofiarowanymi z potrzeby serca. Nie znaleźliśmy jak dotąd sponsorów, zdolnych wspomóc projekt kwotami liczonymi w tysiące złotych. Na rachunku Stowarzyszenia zebraliśmy od września 2005 roku trochę ponad 400 PLN. Wpłat dokonywały osoby dla których wydatek rzędu 30-60 PLN to duże pieniądze, tak jak autor cytowanego poniżej listu:

Dzięki Jacku za informację - i chociaż jestem starym ( 25 lat w zawodzie) belfrem, chcę wspomóc waszą inicjatywę, bo pamięć o Wojtku jest mi osobiście i mojej rodzinie bardzo droga. Słuchamy Jego pieśni już pokoleniowo - i z goryczą zastanawiamy się, kto na miarę Wojtka zastąpi Go??? Czy już na zawsze skazani będziemy na chłam płynący zewsząd ?? P.S Jak to dobrze że Wojtek, Wacek i Grażynka - są dalej i spiewają Pozdrawiam!
Artur

Ten czarny obraz rozjaśnił na początku roku Marcin Krzyżański - reżyser i producent, mający na swym koncie realizację wielu programów i filmów dokumentalnych. Dorobek Marcina jest związany z górami. Jego filmy ukazują florę i faunę Karpat oraz innych unikalnych miejsc. Tym samym projekt zyskał profesjonalnego producenta i współrealizatora ! Obecnie to właśnie Marcin ponosi ciężar finansowania projektu. Dysponując profesjonalnym sprzętem do realizacji i montażu, może bieżące koszty minimalizować, jednak operator kamery, realizator dźwięku oraz montażysta to również profesjonaliści ! Obecnie brak jest źródeł sfinansowania kosztów osobowych, związanych z realizacją zdjęć. Tym samym dokończenie realizacji filmu o Wojtku Belonie może okazać się niemożliwe - przynajmniej w najbliższym czasie.

Wspiera nas Martyna Jąder - studentka socjologii UW, szczerze zaangażowana we wszelkie działania koncepcyjne i organizacyjne. Przed kamerą podzielił się swoimi wspomnieniami o Wojtku Jan Hnatowicz - jeden z najbliższych przyjaciół Wojtka. Wiele osób opowiedziało nam o spotkaniach z Belonem w kierowanych do nas listach. Kilka osób zgodziło się opowiedzieć i utrwalić w filmie związane z Nim barwne i anegdotyczne historie. Jeszcze raz apelujemy o hojność wszystkich potencjalnych sponsorów i darczyńców. Chcemy wręczyć Wam gotowy film na płycie DVD. Prosimy o wpłaty na wyodrębnione konto Stowarzyszenia pod nazwą "Film o Wojtku" co najmniej 25 PLN. Sponsorom oferujemy promocję w dogodnych dla nich formach (do negocjacji). Wszelkie pytania, uwagi i sugestie prosimy kierować na adres: jacekjopek@poczta.fm lub tel. 606-483-453.

Obejrzyjmy wspólnie film o Wojtku i Krainie Łagodności

Dodatkowe dane stowarzyszenia:
Stowarzyszenie "Ziemia Buska"
Prezes: Piotr Wąsowicz
Siedziba: 28-100 Busko-Zdrój Pl. Zwycięstwa 3

- NIP: 6551841968
- REGON: 292829812
- KRS: 0000167183wpłaty:
Bank Spółdzielczy w Busku-Zdroju
nr konta 79 8480 0004 2001 0029 2069 0004 z dopiskiem "Film o Wojtku"

Wszystkiego Zielonego

Władze Stowarzyszenia „Ziemia Buska”, Realizatorzy


Subskrypcja
Jeśli chcesz być powiadamiany o nowościach i rozbudowach w Bukowym Domu, proszę wpisz swój adres email
Bukogranie
Czyli Górskie spotkanie fanów WGB, miłośniów turystycznej ballady :-)

Bukogranie to Górsko-gitarowe spotkanie miłośników gór, Bukowiny, piosenek turystycznych. Powstało jako odzew na chęć spotkania się wędrowców bezdroży internetu, gości Bukowego Domu. Choć patronem spotkań jest internetowy "Bukowy Dom" opiekunem spotkań Dla tych którzy na Bukograniu jeszcze nie byli spieszymy wyjaśnić: Spotkanie ma charakter dalece nieformalny; po prostu kto chce ten przyjeżdża i cieszy się górami razem z nami. Jeśli uwielbiasz góry, wieczorne ogniskowe śpiewanie przy gitarze - przybywaj. Czekają na Ciebie entuzjaści gór i gitarowej górskiej ballady.
 1. Bukogranie - Radocyna (Beskid Niski); maj 2002
 2. Bukogranie - chatka "Na Lasku" (Beskid Żywiecki); czerwiec 2002
 3. Bukogranie - schr. na Hali Krupowej (Beskid Żywiecki); listopad 2002
 4. Bukogranie - Radocyna (Beskid Niski); maj 2003. Więcej...»
 5. Bukogranie - Karkoszczonka, (Beskid Śląski), marzec 2004
 6. Bukogranie - Skalanka, (Beskid Żywiecki), listopad 2004 Więcej...»
 7. Bukogranie - Chatka AKT (Karkonosze), marzec 2005. Więcej...»
 8. Bukogranie - Gorce (Bukogranie wędrowne), kwiecień/maj 2005 Więcej...»
 9. Bukogranie - Lachów Groń (Beskid Żywiecki), lipiec 2005 Więcej...»
 10. Bukogranie - Beskid Małym, 22 - 23 październik 2005
 11. Bukogranie - Gibasy, luty 2006
 12. Bukogranie - Gorce, kwecień 2006
 13. Bukogranie - Góry Sowie, (Bukogranie wędrowne) Więcej...»
 14. Bukogranie -, październik 2006 Więcej...»
Najbliższe Bukogranie:
Osoba, dzieki której spotkania istniały przez oststni czas (do końca 2006 roku) - Wichroduch wycofała się z organizowania Bukograń. Żałuję tym bardziej, że wniosła do tych spotkań wiele ciekawych elementów. W każdym razie Wichro, dziękuję Ci za stworzenie tylu wspaniałych imprez, w imieniu moim (Łza) i wszystkich którzy czuli ten klimat.

Tymczasem bukogranie na pewno jeszcze się odbędzie, ale na razie nie wiadomo gdzie i kiedy. Prawdopodobnie będzie miało bardziej nagły i spontaniczny charakter, prawdopodobnie też nie będzie tak dobrze zorganizowane. Chętnych proszę o nadsyłanie maili do Łzy (=> kontakty)


Przemyślenie
Szara droga jak najdłuższa
Koi moje sny
Stara drogo martwych pragnień
Proszę wybacz mi
Długa droga zmienność losu
Fortuna cudzych kół
Nowa droga starą skrywa
U podnóży gór


Na krakowskim rynku stoję
Na południe patrzę
Przez Królewską Drogę zaraz
Podróż swą wyznaczę


Wierzę w Drogę, jej brak końca
Dlatego wyruszam
Jeśli umrę do Krakowa
Wróci moja dusza


Drogi które stąd wychodzą
Z Europy centrum
Na skraj kontynentu biegną
Albo do zakrętu


Stary Jagielloński grodzie
Z piastowskim korzeniem
Choć przemierzać drogi przyjdzie
Tyś gościńców celem


Starym grodom pozdrowienia
Z prastolicy Polskiej
Patheonom wszystkich Bogów
Z katedry Wawelskiej


A gdy światu map zabraknie
Miejsc w których nie byłem
W najpiękniejsze mury wrócę
Tu skąd wyruszyłem


Szara droga jak najdłuższa
Koi moje sny
Stara drogo martwych pragnień
Proszę wybacz mi
Długa droga zmienność losu
Fortuna cudzych kół
Nowa droga starą skrywa
U podnóży gór


© Łza 2008;
przejdź do: Łza
Projektowanie witryn www: kliknij
wszytskie prawa zastrzeżone