Wolna Grupa Bukowina
www.wgb.w.pl
Dla wszystkich drzwi otwarte
http://pulsar.net.pl/bukowina
Nowości
Dom Bukowy
Mieszkańcy
Dłutem wyryte
WGB/Wołek
Bukowina
Niechaj Zabrzmi
Pieśń Łagodnych
Sad
Słonecznik
Gędźby
Stara szuflada
Pieśni
Na szlaku
Kronika
Śpiewogranie
Pokój Wojtka
Bukowe liście
Przy ognisku
Młoda Bukowina
Gitarowy kącik
Strych
Kontakty
Szlaki

Dłutem wyryte
- Dyskografia Wolnej Grupy Bukowiny -

1978 - Pierwsze wydawnictwo Bukowiny; kaseta nagrana wspólnie z Janem Wołkiem. "
1991 - "Bukowina"
1994 - "Niechaj Zabrzmi" (płyta koncertowa)
1995 - "Sad"
1999 - "Pieśń Łagodnych"
2001 - "Słonecznik"

Do sklepu...


Archiwalia

Podczas zbierania materiałów do "Antologi" okazało się że zebrano aż siedem 70-cio minutowych płyt z archiwalnymi najczesciej amatorskimi nagraniami (koncerty, wywiady, opowieści itp.) nigdzie dotychczas niepublikowanymi. Na płycie "Antologia" znalazł się tylko bardzo skromny wybór tych nagrań. dzięki życzliwości Wacława Juszczyszyna - dla odważnych gotowych na tak wielką dawkę muzyki - Całość w formie mp3 jest dostępna do bezpłatnego ściągnięcia używając jednego z poniższych linków. (Łączna objętość plików ok 200 MB; średnia szybkość transferu 5KB/s; przybliżony czas 11 h)

UWAGA!!! "Dziury" w numeracji plików wynikają z tego, że nagrania zbierane były z kilku źródeł, po czym okazało się że niektóre się powielają i trzeba było je usunąć. Nie oznacza to więc jakichkolwiek braków w kolekcji.

 • Lokalizacja www: http://www.wgb.eps.gda.pl
 • Lokalizacja ftp: wgb.eps.gda.pl/wgb lub ftp.wgb.eps.gda.pl/wgb

  Dla nieposaidaczy stałego łącza oraz niecierpliwych możemy wysłać CD-ROM, za niewielką opłatą, tradycyjną pocztą. Zainteresowanych tą formą przesyłki prosimy o kontakt kontakt (poinformjemy o szczegółach). Zobacz też: spis utworów na cd-romie
  Kilka plików Archiwalii można odsłuchać w dziale Stara szuflada

  płyta pełna mp3


  Wydawnictwa pokrewne

  Pokrewne, czyli takie wydawnictwa fonograficzne, które w jakiś sposób związane są z WGB; zarówno składanki (kompilacje), na których znajdują się utwory "Grupowiny", jak i takie, gdzie w sesjach nagraniowych brali udział muzycy tego zespołu.


  Kolędy z Krainy Łagodności

  WGB, Krzyśiek Myszkowski, Ela Adamiak, Jurek Filar, Mikroklimat, Chodzieski Chór Kameralny nagrali wspólnie płytę zatytułowaną "Kolędy z Krainy Łagodności". Krążek zawiera 11 tradycyjych polskich kolęd zagranych i zaśpiewanych na 'nasz' sposób. Wydawcą jest firma Wacka Juszczyszyna, on też dokonał wszystkich nagrań.

  "Jest to świąteczny prezent od nas wszystkich dla naszych słuchaczy. Dlatego płyta kosztować będzie 2,44 zł (koszty produkcji) i będzie dostępna we wszystkich supermarketach. Pozdrawiam."
  Wacek.

  Eldorado Wojtek Jarociński - Eldorado

  Solowa płyta Wojtka Jarocińskiego. Płyta zawiera 18 autorskich utworów. Nagrania powstały w większości w studiu Wacka Juszczyszyna. Jest przemieszaniem wielu stylów muzycznych, mocno zakrapiana "jazzowym bluesem" prawie zawsze z głębokim tekstem. Nie brakuje przearanżowanych, znanych piosenek jak i całkowitych premier.

  Samozwańcza Akademia Dźwięku

  Wojtek Jarociński stworzył zespół nazwany "Samozwańczą Akademią Dźwięku". Akademia istniała kilka miesięcy, nagrała niszową, niekomercyjną płytę płytę i... przestała istnieć. Płyta zawiera zarówno autorskie kompozycje Wojtka, jak również kilka znanych 'łagodnych' szlagierów. Oprócz głosu i gitary Wojtka na płycie słychać kilka młodych żeńskich głosów oraz gitarę basową. Płyta jest niedostępna w sprzedaży sklepowej i raczej tak pozostanie.
  I jak tu zdobyć tą płytę ???  Ballady z Bukowiny i krainy nostalgi

  Jest to składanka nieco podobna charakterem do "Krain Łagodności" jednak wyróżnia się tym, że na "Krainach" nagrane są dobrze znane wersje uworów. Tutaj obok innych uniakatowych piosenek jest bardzo stare nagranie Bukowiny I prawdopodobnie z FAMY, z czasów gdy bukowina śpiewała przy akompaniamencie tylko jednej gitary. Płyta szczególnie warta kupienia - panuje na niej specyficzny klimat bukowej poisenki z lat 70-tych, do tego bardzo tania, można ją kupić w supermarketach w koszach z tanimi płytami (9,99 :-)


  {Podziękowania dla Kasi za nadesłanie okładki!}

  35 lat studenckiego festiwalu piosenki

  Składanka wydana z okazji, jaką sugeruje nazwa tego 2 płytowego albumu. Zawiera również utwór Bukowina I w wersji podobnej do tej wyżej opisanej składanki. O tej płycie można więcej się dowiedzieć z jej recenzji

  Kraina Łagodności

  Pierwszym utworem na płycie jest "Bukowina I" znana dobrze z płyty "Bukowina"  Kraina Łagodności - spotkania drugie

  Pierwszym utworem na płycie jest "Pieśń Łagodnych" również z płyty "Bukowina"  Kraina Łagodności - trzecia wyprawa

  Oczywiście płytę rozpoczyna "Wolna" "Sielanką o domu" z "Bukowiny"  Kraina Łagodności - czterolistna koniczynka

  Bukowina na tych kompilacjach to już tradycja...  Nasza Basia Kochana i przyjaciele

  WGB wykonuje tam "Rzekę" i Dźwięk" w zupełnie innych wersjach niż na płycie "Bukowina", oprócz tych piosenek usłyszeć można giterę i śpiew Wacława Juszczyszyna we wszystkich piosenkach na płycie.  Mikroklimat - Za potarganym Zbożem"

  Wprawdzie nie ma tam piosenek WGB, za to można w kilku piosenkach usłuszeć Wacława Juszczyszyna, który brał udział w nagrywaniu kasety grając i śpiewając.


  Karczma dla Samotnych

  Z serii "Przeboje Trampów" - I znowu Wacław Juszczyszyn !!! :) , Tym razem w "Kwartecie im. Kasi Kiestrzyń". wykonują piosenkę Wacława do tekstu M. Pawlikowsko - Jasnorzewskiej "Lawina".


  Los włóczęgi

  Z serii "Przeboje Trampów" - Kolejna odsłona "Kwartetu im. Kasi Kiestrzyń", znowu Wacław Juszczyszyn w swojej piosence do słów L. Staffa "Piosenka ulicznika".


  okładka winylu Bukowina "z trzaskami"

  Kilka nie zobowiązujących uwag odnośnie dyskografii, a może raczej fonograficznej prehistorii zespołu. Informacje, które podam niżej, nie mają dziś praktycznego znaczenia; utwory z tych wydawnictw opublikowano wielokrotnie gdzie indziej. Jednak w latach 1979-1980 samo ich ukazanie się było ewenementem i warto, żeby informacja o tym znalazła się w Bukowym Domu. Odnotowana w dyskografii kaseta Wifonu, aczkolwiek datowana przez wydawnictwo na rok 1978, ukazała się wiosną 1979 r. (czyli bardzo szybko jak na owe czasy). Nie miała tego szczęścia czwórka Tonpressu zatytułowana "Bukowina" (Tonpress KAW N 22), która świat zobaczyła dopiero jesienią 1980 r. Na płycie znalazły się utwory: strona A "Bukowina", "Rzeka"; strona B. "Piosenka o zajączku", "Sielanka o domu".
  Jeśli pojawi się jakieś opracowanie o fonograficznej prehistorii WGB, to można w nim odnotować również fakt ukazania się utworu "Nuta z Ponidzia" na kasecie "Piosenka na wskroś optymistyczna. Przeboje studenckiej piosenki" (1980, Tonpress KAW CK10).

  Antoni Bojanowski, "Oleska Gazeta Powiatowa"


  okładka kasety kaseta "Znowu Wracam"

  W 1992 roku Pomaton wydal kasetę zawierająca piosenki Wojtka Belona "Znowu Wracam" w wykonaniu Macieja Danka, Tadeusza Kroka i Tadeusza Leśniaka. Sprzedano cały nakład - około 10000 egzemplarzy tej kasety (edycji nie wznawiano). Kaseta sama w sobie nie była wielkim hitem, ale program na niej udokumentowany otrzymał wyróżnienie na FAMIE w 1991 roku. Muzycy wykonywali go wielokrotnie od premiery wiosną 1991 do lata 1992. W programie używali slajdów ze starymi zdjęciami Wojtka i Bukowiny, były tez efekty dźwiękowe (np.: pociąg, szum barowy). Program powstał przy "błogosławieństwie" i dużej pomocy Joasi Belon która udostępniła artystom wiele zdjęć i innych materiałów.

  Zobacz okładkę kasety

  Tekst i okładki dzięki materiałom przysłanym przez jednego z autorów projektu: Macieja Danka


  Niektóre z wymienionych tu wydawnictw mogą być trudno a nawet bardzo trudno dostępne. Jeśli jednak chciałbyś je zdobyć, chętnie w tym pomogę - napisz
  jeśli masz jakieś wydawnictwo zawierające jakieś nagranie WGB lub członków napisz mi o tym

  zobacz też: o drukowanym śpiewniku BUKOWINA

  Przy tworzeniu tego działu pomagał Jacek

 • © Łza 2003;
  przejdź do: BrzmieniE CiszY
  Projektowanie witryn www: kliknij
  wszytskie prawa zastrzeżone